Vzpomínám si na moment, jak jsem prožíval sklouznutí kajaku po povrchu ostrého kamene a jak se na jeho dně objevila první malá a nepatrná rýha.

Dokud jsem cestoval po řekách směrem k moři, břehy byli travnaté, bahnité nebo písčité. To velice usnadňovalo vyndávání kajaku z vody. Občas jsem se sice nějakému drobnému poškrábání nevyhnul, ale to bylo jen zřídka.

JPG5

Od té doby mám za sebou tisíce kilometrů a jsem vděčný, když mohu zastavit na písečné pláži.

Cesta skrz Řecko začala být pro kajak výrazně náročnější. Pláže tam jsou často kamenité. Přesto, že jsou kameny oblé, tak pod tíhou kajaku dokáží jeho křehké dno promáčknout.

JPG7

JPG8

K zábavnému rozptýlení pro mě také patří hraní si ve vlnách mezi útesy, které jsou často ostré jako nože. Je důležité se mít na pozoru a nepřecenit své schopnosti nebo nepodcenit sílu vln. Každopádně umocnění celého prožitku se stupňuje zkracováním vzdálenosti od zpěněné a rozbouřené masy vody tříštící se o útes. Tyto hrátky také občas nějaký ten šrám kajaku přinesou.

Cesta skrz Chorvatsko, kde je téměř 100% absence písečných nebo alespoň oblázkových pláží, se pak na kajaku také rychle podepisuje. Rozestupy mezi opravami se zkracují někdy jen na pouhé týdny.

JPG4

JPG3

Nejsou to jen díry v kajaku, ale celkově různé části začínají podléhat opotřebení. Někdy to je lanko od kormidla, jindy kormidlo celé. Sem tam se někde něco utrhne, praskne, zlomí… Každá takováto nehoda mne naučí něčemu novému. Někdy to je, jak následky nehody co nejrychleji vyřešit, jindy pak zjištění, že se bez něčeho dokáži obejít.

Jednou jsem ve velkých vlnách a silném protivětru přišel o kormidlo a zjistil jsem, že jsem schopný fungovat bez něj. Jindy jsem potřeboval přistát v malém zálivu, který byl tou nejpřijatelnější možností na kilometry daleko. Vlny byli přímo obří. V momentě, kdy jejich síla odtrhla mou vodní kotvu z kajaku, jsem se naučil, že jsem schopen přistát i bez kotvy.

JPG2

Když jsem po dlouhém hledání s odborníky konečně zjistil příčinu vyosení páteře a pánve, zjistil jsem, že jsou o 4 mm rozdílně nainstalovány pedály na chodidla. Rozhodl jsem se celý tento chybně nainstalovaný systém vyhodit a zároveň posunutím přepážky zvětšit přední komoru o 50 cm.

JPG1

Postupně se těmi opravami z mého kajaku stává docela jiná loď. A i když mám od různých výrobců možnosti pokračovat v jiné lodi, věřím, že tento kajak ještě kus cesty vpřed zvládne.

Tak nám držte palce 🙂

7 komentářů

 1. mamča-Reply
  11/07/2016 at 20:35

  Držííííííííííím 🙂 Šťastnou cestu s poznáváním všech chvil, které šťastně končí a znovu začínají, přeje máma

 2. Valec-Reply
  12/07/2016 at 05:06

  Ahoj. Tipujem, že pri výbere lode rozhodla jej hmotnosť. V súvislosti s Tvojim predchádzajúcim blogom o počiatočnom zbalení množstva zbytočných vecí, nerozhodol by si sa dnes radšej pre „nezničiteľný“ plastový kajak? Hmotnosť je síce +10 kg, no dá sa to kompenzovať rozumnejšou bagážou.

 3. 12/07/2016 at 15:23

  (Valec)
  Výběr na tuto loď padl, protože výrobce kterému jsem zaplatil za stavbu expedičního kajaku mne podvedl a ja neviděl ani kajak ani peníze. Tedy volba padla na jedinou možnost kterou jsem dostal a to slevu od Tahe Marine (za to jsem jim vděčný). Jinak bych neměl ani na čem plout. Tedy ano plast má své výhody, ovšem kompozit má také své. Myslím že záleží co kdo hleda. Já hledal velký seakayak. A to Wind585 je. Ohledně váhy jsem se naučil během cesty, že váha je naprosto to poslední na co je potřeba brát ohled. Mohu ti říci, že bych se dnes rozhodl pro jakýkoli kajak který by umožnoval postupovat vpřed.

 4. Jiří Oliva-Reply
  12/07/2016 at 21:26

  Držím vám oběma, po tolika společných zážitcích, je super spolu pokračovat dál. 🙂

 5. JVD-Reply
  13/07/2016 at 20:00

  Jiří, podle mých informací se s tebou „výrobce“ finančně srovnal. Je tak??

 6. 13/07/2016 at 20:22

  (JVD)
  Bylo by to skvělé protože mi ty finance hodně chybí. Smutné ale je že i po více jak dvou letech tahanic s „nejmenovaným“ výrobcem, v této kauze stale leží spousta mých financí. Celá kauza je předána mému právnímu zástupci. Více se k tomu vyjadřovat nechci. 1. už dostatečně mi to znepříjemnilo mou cestu a za 2. celá věc se přesouvá k soudu.

 7. JVD-Reply
  14/07/2016 at 14:29

  OK. Díky za informace, zařídím se podle toho.

Zanechat komentář