Balanc při cestování na kajaku.

To, že je pro pádlování v kajaku potřeba zvládnout rovnováhu, to je pravděpodobně každému jasné. K tomuto závěru jsem došel i já sám ještě dříve, než jsem měl možnost poprvé do kajaku usednout.

Tento způsob cestování mi ale také přinesl zcela jiný pohled na význam slova rovnováha. Pochopil jsem, že hledám rovnováhu nejen při pádlování. Ale to opravdové hledání rovnováhy přichází často v momentě, kdy z kajaku vystoupím.

DSC08827Cestování na kajaku má své veliké výhody a zároveň i mnohé veliké nevýhody. Často právě to, co se jeví z jedné strany jako výhoda, je zároveň z jiného úhlu pohledu nevýhodou. Právě díky tomuto paradoxu mne má cesta učí nacházet balanc.

Určitě jste již slyšeli to známé rčení, že všeho moc škodí. Je krásné a jednoduché. Pravdivé a výstižné. Jenomže už neříká, kde že je ta rovnováha. Ten bod, kdy toho není ani moc, ani málo.

Proto jsem vděčný, že jsem vystavován situacím, které takovéto hledání rovnováhy vyžadují. A nejsou to pro mě jen nějaká teoretická zamyšlení. Často mne nalezení rovnováhy stojí spoustu sil, energie, času nebo i peněz.

DSC08951Jako první a zároveň dnes již úsměvnou zkušenost si uvědomuji volbu vybavení. Lépe řečeno množství vybavení, které jsem se rozhodl na cestu s sebou zabalit. Na začátku ho bylo mnoho. To mělo své výhody, protože jsem s sebou měl skoro vše.

Vzpomínám si, jak jsem pádloval přes Bratislavu. Zastavil jsem tam na pár dní v místním přístavu a pomáhal s výrobou nového mola. Dřevo se na to molo řezalo motorovou pilou, která byla velice tupá. Tenkrát mi vysvětlili, že nový řetěz na pilu nemají a pilník na nabroušení nikdo v okolí nemá. Když jsem ze svého kajaku vytáhl pilník na broušení řetězu, byl jsem za hrdinu. Tehdy jsem si uvědomil, že toho vybavení mám v kajaku opravdu mnoho.

DSC07528Nevýhoda této výhody spočívala v nedostatku místa v lodi a ohromné váze. O době potřebné k zabalení toho všeho ani nemluvím.

Naučil jsem se nevozit, co nepotřebuji. Čas od času všechno své vybavení protřídím a co již delší dobu nepoužívám, to vyřadím. Díky tomu jsem pochopil další rčení, které říká: Méně je někdy více.

DSC07330Je spoustu dalších témat, ve kterých hledám nebo jsem již rovnováhu našel.
Například strava, cestování, práce, odpočinek, sdílení, vztah…

Máte zájem si přečíst více o některém z těchto témat, jak jsem v nich našel, hledal či stále hledám rovnováhu? Pokud ano, mohu se někdy příště opět rozepsat na toto téma. Klidně si o to vaše téma napište do komentáře.

5 komentářů

 1. 01/07/2016 at 13:16

  taky toho asi budeme vozit až moc. Ale to se časem poddá. Zajímal by mne článek o stravě – jednak jaké stravy se držíš, a jak to zvládáš na cestách, přecejen to je velká fyzická zátěž. Díky a ať to plave. 🙂

 2. Karel Secký-Reply
  01/07/2016 at 13:51

  Díky za pohled a za Tvoje životní pohledy, Jiřiku. Příště více a houšt:-)
  Karel

 3. Píďa-Reply
  01/07/2016 at 17:53

  Balanc asi (snad) hledáme tak nějak všichni. Ale ve vztahu k cestování, mě asi nejvíc hlavou letí práce a vztah (a stím spojené sdílení). Jak tohle skloubit a být happy (?) toť pro mě velká otázka 🙂

 4. 02/07/2016 at 13:08

  (Nicol, Martin, Karel)
  Děkuji… Rád se do hloubky 🙂 rozepíši jak na téma strava, tak kombinaci práce, vztah, sdílení… 🙂

 5. Verča-Reply
  09/07/2016 at 21:20

  Poprosila bych o hlubší pohled na téma strava. Jedná se o téma, které aktuálně sama řeším a tak bych ráda viděla náhled a zkušenosti někoho jiného 🙂 Článek o práci, vztahu a sdílení si samozřejmě také ráda přečtu! 🙂

Zanechat komentář