Mezi Maďarskem a Srbskem se nachází malé území Chorvatska. Na tomto místě jsem strávil noc. Druhý den ráno se již téměř tradičně Dunaj stal opět hranicí mezi dvěma státy. Když se po necelých třech kilometrech objeví první obydlí, přesněji restaurace ve městě Bezdan, padne rozhodnutí, přivítat se zde se Srbskem šálkem kávy. Co se začalo od toho okamžiku odehrávat je nenaplánovatelné.

S návštěvou místní policie se dalo počítat. Vyžádání si razítka a povolení ke vstupu do země také. I poplatek za použití Dunaje v Srbsku. Ten by měl sloužit na rekonstrukci mostů přes Dunaj, které byly vybombardovány. To, že platba na policii proběhla bez dokladu, je ovšem poněkud méně důvěryhodné. Snad tato částka doputuje, kam má.

IMAG0042

Po dvou a půl hodinách strávených na policii bylo možné legálně navštívit místní restauraci. To už byl ovšem čas oběda. A tak se z kávy na uvítanou stala rovnou ochutnávka místní kuchyně. Rybí polévka zvaná Paprikaš mi opravdu zachutnala.

Nestihl jsem ani dojíst, když v tom mě oslovuje Nikolai. Žije v Novem Sadu asi 170 km níže po proudu. Dostávám od něj kontakt na místní rafting-kajak klub a pozvání.

IMAG0066

Jen za pár kilometrů se dávám do řeči s partou mladých lidí, kempujících na malém ostrůvku. Někteří jsou z Bělehradu. Domlouváme se tedy na setkání. Než se setmí, tak se z břehu ozve volání. Zřetelné a vybízející k zakotvení. Stalo se tak jen jeden kilometr před městem Apatin. Dostalo se mi zde velkého pohoštění a místní kajakář Nebojsa Zoric, mnohonásobný mistr a majitel plné krabice medailí z celého světa, se ještě první večer rozhodl, že bude pokračovat alespoň kus cesty do Černého moře se mnou.

web235

web237

web236

web238

Po několika dnech pádlování se za zatáčkou objevil Novi Sad. To, co dále následovalo po zastavení u břehu… To je na další report.

2 komentářů

 1. Tom-Reply
  07/06/2015 at 19:52

  Dunaj spojuje? Koukám že ti řeka pomáhá potka stejné lid, je to přece jenom vymezený koridor pro stejně smýšlející „blázny“. Něco podobného jsem zažil v opuštěných horách, kde moc stezek není a těch pár jedinců musí chodit po stejné cestě.

  Úžasná cesta, přeji hodně štěstí síly po zbytek cesty.

 2. Martin-Reply
  08/06/2015 at 09:46

  Ahoj Jirko, včera jsme se potkali v Bělehradu v supermarketu. Jako každý správný čech jsem taky vodák (amatér) a obdivuju tvůj nápad a držím palce. Jak jsem ti říkal, pracuju teď v Kosovu pro misi Eulex a ještě nějaký čas budu. Kdyby ses po cestě kolem Balkánu nebo Turecka ocitl v problémech, neváhej mě kontaktovat. Kdyžtak mi napiš na email, dám ti na sebe kontakt a detaily. Martin

Zanechat komentář